Suya Dayanıklı Parke Nasıl Seçilir?

Suya dayanıklı parke seçimi, birçok kişinin aklında soru işareti oluşturur. Doğru ve kaliteli malzeme ile üretilen çoğu parke suya karşı dayanıklıdır. Bir parkenin suya dayanıklı olması için ayrıca düzgün bir işçilik ile döşenmiş olması önemlidir. Örneğin lamine parke, doğru şekilde üretildiği ve döşendiği takdirde suya ve neme karşı oldukça dayanıklıdır. Böyle bir lamine parkeyi seçmeden önce iyi bir inceleme yapmalısınız. 

Parkenin kaliteli malzemeden üretildiğinden mutlaka emin olunmalıdır. Döşeme esnasında ise bütün kenarların kapanması gerektiği gibi kapandığından ve plakalar arası boşluk kalmadığından da emin olunmalıdır. Ancak yine de unutulmamalıdır ki uzun süre neme ve suya maruz kalan her türlü ağaç zemin şişer. Bu yüzden zeminin su geçirmediğine güvenilip, zemin uzun süre suya maruz bırakılmamalıdır.

Hangi Parke Suya Karşı Daha Dayanıklıdır?

Suya karşı en dayanıklı parke türlerinden biri laminat parkedir. Günümüzde gelişen parke teknolojisi ile birlikte çoğu parke suya dayanıklı bir özellik kazanmıştır. Levha yapısı düzgün şekilde sıkıştırılan parkeler neredeyse hiç su geçirmezler. Bu tür su geçirmez parkeler suya en az 3 en fazla ise 6 saat kadar dayanabilirler. Bu süre boyunca ise en az deformasyona uğrarlar. 

Ancak yine de parke, doğal yapısından dolayı suya karşı taş ya da fayans zeminler kadar dayanıklı değildir. Bu yüzden suya uzun süre maruz kalan yerlerde kullanılmamaları tavsiye edilir. Parkenin suya dayanıklı olabilmesi için alt tabakasının neme dayanıklı şekilde üretilmiş olması gerekmektedir. Bunu satın almadan önce satıcından öğrenmek önemlidir. 

Rutubetli Mekanlarda Parke Tercih Edilebilir Mi?

Parke kullanım kolaylığı ve şıklığı sayesinde her türlü mekanda tercih edilebilir bir üründür. Ancak yapısı gereği suya karşı diğer malzemeler kadar dayanıklı değildir. Rutubetli mekanlarda da parke kullanılabilir. Ancak mekanın rutubet seviyesini artırmamak gerekir. Nem ve su parkeye uzun dönemde zarar verir. Bu tür mekanlarda masif parke seçiminden kaçınılmalıdır. 

Masif parke saf ağaçtan ve maliyetli bir malzemeden yapıldığından zarardan korunmalıdır. Uzun dönemde suya maruz kalan masif parkenin değiştirilmesi gerekir. Bu da daha fazla masraf demektir. Bu tür mekanlar için parke seçilecekse laminat parke tercih edilebilir. Parkeyi rutubetten korumak için temizliğine ekstra özen gösterilmelidir. Temizlik yaparken kullanılan bez veya paspas fazla nemli olmamalıdır. Kullanım öncesinde iyice sıkıldıklarından emin olunmalıdır. 

Temizlik için kullanılan suyun içerisinde bir miktar sirke eklemek rutubeti gidermeye de yardımcı olacaktır. Ancak uzun süreli sirke kullanımı parkenin rengini açabileceğinden bu duruma dikkat edilmelidir. Sirke az miktarda kullanılmalıdır. Kullanım sonrasında ise zemin temiz su ile temizlenmelidir. Temizleme işlemi bittikten sonra ise zemin iyice kurulanmalıdır. 

Neme Dayanıklı Parke Tercih Edilebilir mi?

Nemli mekanlar için parke döşenecekse neme dayanıklı parke tercih etmek iyi bir seçimdir. Neme dayanıklı olarak üretilen parkeler HDF levhası sayesinde tanınırlar. Bu parkeler su itici özelliği bulunan madde ile üretilir. Neme dayanıklı parke, HDF tabakasının sahip olduğu yeşil bir pigment ile fark edilebilirler. 

Satın almadan önce bu noktaya dikkat etmek gerekir. Bu tür bir parke ayrıca küf oluşumuna karşı da etkilidir. Neme dayanıklı yapısı sayesinde kolay kolay küflenmezler. Yine de parkeyi su ile temastan olabildiğince korumak parkenin kullanım ömrünü uzatır.

%100 Suya Dayanıklı Parke Var Mıdır?

Genellikle bütün parke türleri suyu şişerek emerler. Suya maruz kalan parke ise bir süre sonra zemine sığmamaya ve kabarmaya başlar. Bu yüzden doğru zemin seçimini yapmak önemlidir. Laminat parkeler suya genel olarak en çok dayanıklı parkeler olarak satılsalar da bu konuda dikkatli olmak önemlidir. Hiçbir parke %100 su geçirmez değildir. Bu tür ürünleri almadan önce ürün özellikleri iyice incelenmelidir. 

Eğer ürün özelliğinde parkenin hiç su geçirmediği yazıyorsa bu doğru bir bilgi değildir. Laminat parke ahşaptan yapılan ve ham maddesi ağaç olan bir üründür. Böyle bir malzemeden yapılan parkenin şişmemesi mümkün değildir. Ancak bunun olması için parkenin uzun süre nemli bırakılması gerekmektedir. Temizliği ve bakımı düzgün sağlanan bir laminat parke gerçekten de kolay kolay yıpranmaz. Bu sebeple, %100 su geçirmez ibaresi ile satılan ürünleri tercih etmek yerine, kaliteli bir ahşap malzemeden üretilen parkeleri seçmek en güvenilir yoldur.

Leave a Comment