Parke Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Parke bakımı ve temizliği, dikkate alınması gereken bir konudur. Peki, parke bakımı nasıl yapılır? Parke nasıl temizlenir? Bugünkü yazımızda bu soruları cevaplandıracağız. Öncelikle parke temizlemek her ne kadar tekdüze ve basit bir iş gibi görünse dahi, aslında parke temizliği püf noktaları ve ince detayları olan bir işlemdir. 

Temizlik yapılacak olan yüzeyin aşınmaması, renginin solmaması ve kazınmaması oldukça önemlidir. Evlerde yapılan rutin parke temizleme işlemlerinde genellikle ılık bir su, vileda ya da nemli bir bez kullanılır. Parkelerin çok kirlendiği ve viledayla temizlemenin zahmetli olacağı durumlarda ise temizlik için ev yapımı ahşaplar kullanılabilir.

Laminat Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Laminat parkeler bir elektrik süpürgesi yardımıyla silinebilir. Bununla birlikte rutin olarak haftada birkaç kez vileda ya da bir bez yardımı ile temizlik işlemi yapılabilir. Ayrıca arap sabunu ile parke temizliği yapmak da doğal ürünler kullanmak isteyen kişilerin öncelikli tercihlerinden birisidir. Öncelikle temizlik yapılacak olan mekânın büyüklüğüne göre bir temizlik kovasına uygun miktarda jel ya da sıvı arap sabunu ilave edilir. 

Daha sonra temizlik yapılacak olan bez ya da paspas iyice sıkılır ve parkeler üzerine uygulanır. Parkelerinizin temizlik sonrasında daha güzel kokmasını istiyorsanız lavanta, gül suyu ya da portakal esansı gibi kokular damlatabilirsiniz. İşlem sonunda arap sabununun ilk başta çıkardığı koku kaybolacak ve evinizde hoş bir koku hâkim olacaktır. 

Laminat parke temizliği konusunda bir diğer önemli husus ise parkelerin mümkün olduğunca ıslak bırakılmamasıdır. Laminat parkeler her ne kadar ahşap parkelere kıyasla suya karşı daha dayanıklı olsa da, üzerlerinde fazla su biriktiğinde yapılarında bozulmalar meydana gelebilir.

Laminat Parke Temizlenirken Nasıl Parlatılır?

Parkeleri parlatma işlemi için sirke kullanmak oldukça etkili bir çözümdür. Sirkeyi zemine uygulamanın en etkili yolu ise temizlik sonrasındaki durulama aşamasıdır. Durulama suyuna yaklaşık bir çay bardağı sirke ilave edilip durulama işlemine başlanabilir. Böylelikle hem parke üzerinde arta kalan lekeler temizlenmiş olur, hem de parkeler parlak ve şık bir görünüm kazanır.

Ayrıca tüm bu işlemler sonrasında parkelerin üzerinde çıkmayan yiyecek, içecek, boya, ruj ve benzeri izler kalabilir. Bu tür istenmeyen görüntülerden kurtulmak için kirli bölgeye birkaç damla bulaşık deterjanı damlatılabilir. Daha sonra bu yüzey ıslak bir bez yardımıyla ovalanır ve lekeler ortadan kalkar.

Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır?

Parke temizliği yapılırken en sık sirke ve su karışımı tercih edilir. Bu hem ahşap zeminlerde hem de laminat zeminlerde oldukça kullanışlı bir karışımdır. Tek ihtiyacınız olan silinecek mekânın boyutlarına uygun bir kova, ılık bir su ve bir miktar sirkedir. Böylelikle parkelerin üzerindeki kirler temizlenir ve aynı zamanda parkelerin daha parlak bir görünüme kavuşması sağlanmış olur.

Nitekim, sirkenin ortaya çıkardığı koku ilk aşamada bazı kişileri rahatsız edebilir. Ancak bu durumun çözümü oldukça basittir. Tıpkı arap sabununda olduğu gibi, temizlik kovasında yapılan karışımın içerisine birkaç damla lavanta suyu, portakal esansı ya da bunlara benzeyen hoş kokulu yağlar damlatılabilir.

Doğal bir şekilde parke temizliği yapmanın bir diğer püf noktası ise bitki bazlı sabunlardır. Doğal ve bitki bazlı bir sıvı sabun, sirke ve ılık su yardımıyla yapılan bu karışım sayesinde çamaşır suyu ya da yüzey temizleyici gibi ekstra malzemeler kullanmadan parkelerinizi temizleyebilirsiniz. 

Bahsi geçen karışımı yapmanın formülü yarım bardak sirke, bir litre su ve birkaç damla sıvı sabundan meydana gelmektedir. Öncelikle ılık suyun içerisine yarım bardak sirke eklenir. Sirke suyun içerisinde çözüldükten sonra ise birkaç damla sıvı sabun ilave edilir ve silme işlemine başlanır. Ancak parkeler silindikten sonra yüzeyleri ıslak bırakmamak oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu işlem sonrasında bir de durulama yapılması şarttır.

İnşaat Sonrası Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat sonrasında parke temizliği ilk bakışta karmaşık görünse de aslında oldukça kolay bir işlemdir. Öncelikle söz konusu zemin bir süpürge yardımıyla herhangi bir toz ve toprak kalmayıncaya dek süpürülmelidir. Ardından parkeler için özel olarak üretilen çeşitli temizleyici kimyasallar suya karıştırılır ve bir paspas yardımıyla silinebilir.

Leave a Comment