Laminat Parke Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Laminat parke seçimi birçok kişi için kafa karıştırıcı bir süreç olabilir. Peki, laminat parke seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle laminat parke seçerken kaliteye önem vermek ilk yapılması gerekenlerden biridir. Yapılan seçimlerde fiyat ve maliyet bu açıdan ikinci planda tutulmalıdır. Böylece uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım sağlanabilir. Gerçek kaliteye ulaşmak için, parkenin döşeme işlemini yapacak kişinin de işinde uzman olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca parkenin malzemesinin %100 ağaç olması da önem taşır. Bunun sebebi ağaç malzemeden üretilen parkelerin uzun ömürlü kullanım olanağı sağlamasıdır. Böylece aynı parke uzun yıllar herhangi bir değişime ihtiyaç duymaksızın kullanılmaya devam edebilir. Doğru parke seçimi sizi ekstra masraftan da kurtarır. Kaliteli ana malzemeden oluşan parke, parlaklığı ve yapısı ile dikkat çeker. Parkenin ağırlığı ve katmanı bu konuda belirleyicidir. Parke eğer üç katmanlı ise en üst katmanın ağaç malzemeden yapılmış olması önem taşır.

Böylece yaşam alanında rahat bir kullanım olanağı elde edilebilir. Üst düzeyin parlak olması da yaşam alanına modern bir hava katar. Ayrıca döşendiği ortama temiz bir görüntü verir. Bu bakımdan parkenin katman sayısı onun kalitesini de belirler. Katman sayısı daha fazla olan parkeler ağırlığı ile fark edilirler. Bu onların yapıldığı malzemeden kaynaklıdır. Seçim yaparken bu özellikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaliteli malzeme seçiminden sonra parkenin nasıl döşendiğine dikkat etmek de fayda sağlar. Eğer parkeler döşenirken arada boşluk kalırsa, parka kaliteli dahi olsa su alacaktır. Bu da parkenin kullanım ömrünü oldukça azaltır. Parke kullanacağı alanda en az 2 gün normal oda sıcaklığında bekletilmelidir. Döşeme işleminden önce bunu yapmak parkenin mekâna göre genişlemesini sağlar. Bu da döşeme hatalarının önüne geçer.

Döşeme hatalarının önüne geçmek için ayrıca yüzeyin düz ve pürüzsüz olmasına da dikkat etmek gerekir. Bunu sağlamak için döşeme işlemini yapacak olan firmadan zemin ölçümü talep edebilirsiniz. Döşeme yapılırken parkenin duvara bitişik olarak döşenmemesine de özen gösterilmelidir. Bu, parkeye esneme payı bırakır. Laminat parkenin kalitesini belirleyen bir unsur da sahip olduğu belgedir. Parkenin, ISO 9002 belgesi olması gereklidir. Ayrıca üretici firmanın verdiği garanti süresine de dikkat etmekte fayda vardır.

Laminat parke seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da parkenin hangi ortama döşeneceğidir. Bu konuda seçim yaparken parkenin kalınlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Parke eğer iş ya da ofis gibi yoğun kullanım alanı olan bir mekân için kullanılacaksa daha kalın bir laminat parke seçmek gerekir. Ev ortamına döşenecek parkenin ise daha ince olması yeterlidir. Nitekim ev ortamında parkeye uygulanacak olan basınç daha düşüktür. Ev ortamında 21-23., iş yerlerinde ise 31. Sınıf ve üstü parke seçimi yapmak doğru bir seçimdir.

Dekorasyon Yaparken Laminat Parke Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk nokta parkenin rengidir. Renk seçimi bir mekânın bütün özelliğini baştan aşağıya değiştirebilir. Parke seçiminde koyu renkler kullanmak mekânı daha dar ve basık bir görünüme sokacaktır. Ayrıca daha fazla toz belli eder. Bunun yanı sıra koyu renkler mekâna havalı bir görünüm katar. Mekânı lüks gösterme özelliğine de sahiptir. Bu bakımdan renk seçimi yapılırken iyi düşünmekte fayda vardır.

Açık renkli bir parke seçimi yapmak alanı daha geniş ve ferah bir görünüme sokacaktır. Eğer parkeyi kısıtlı bir alanda kullanmayı düşünüyorsanız renk seçimini açık renklerde yapmak daha fayda sağlar.

Renkler, ortama kattığı anlamlar bakımından da önemlidir. Örneğin parke rengi seçimini kahverengiden kullanmak içinde bulunduğu ortama rüstik bir hava katar. Bej renk seçimi, ortama sıcak ve samimi bir görünüm verir. Renk seçimini krem renginden yana kullanmak ise ortama mutluluk verici bir hava katar. Ortama havalı bir görünüm vermek içi de gri renkler iyi bir seçimdir.

Leave a Comment