Laminat Parke Nedir?

Laminat parke, yonga levha ahşaptan yapılan bir üründür. Laminat parke kullanımı, son yıllarda çokça yaygınlık kazanmaya başlanmıştır. Hemen hemen her evde parke kaplama görmek mümkündür. Parkeler, kullanıldıkları mekâna estetik bir görünüm sağlamaları ve kullanım kolaylıklarından ötürü günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Masif parke gibi kurulumu daha zahmetli parke türlerine göre kurulumu oldukça basittir. 

Laminant parke, diğer parke türlerine göre daha az su geçirme özelliğine sahiptir. Bu özelliği, parkenin üst kısmının su geçirmez özelliğinden gelmektedir. Ayrıca diğer parke türlerine oranla daha az maliyetle kurulması da onu diğerlerinden ayırır. Üretiminde MDF, HDF ve yonga levhalar kullanılır. Bunlar nitelikli ahşaba oranla daha ucuz ürünlerdir. Kalınlıkları 7-8 mm arasındadır. Bazı laminat parkeler kanserojen içerebileceğinden seçim dikkatli yapılmalıdır. Üretimi genellikle basittir. Parkeler ilk başta büyük tabakalar şeklinde üretilse de sonrasında istenilen boyuta göre kesilebilirler. Ayrıca yüzeyinde cilalama gerekmez.

Laminat parke temizliği de oldukça kolaydır. Doğru yapılan bir bakım ile uzun süre kullanılabilirler. Ancak temizlik esnasında parkenin uzun süre suya maruz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Uzun süre suya maruz kalan laminat zeminde kabarmalar görülebilir. Genel olarak avantajlı bir üründür. Çizilmeye karşı dayanıklılığı ve kolay temizlenebilir olması avantajlarından birkaçıdır. 

Özellikle evinde çocuk ya da evcil hayvan bulunan kişiler için uygundur. Zemin her türlü çizilmeye karşı dayanıklıdır. Özellikle ağaç çeşitlerinin giderek azaldığı yıllarda cazip bir seçenek haline gelmiştir. Bakımı ahşap malzemeye göre çok daha kolaydır. Parkenin tekrardan değiştirilmesi gereken durumlarda bile maliyeti saf ahşap ürünlere göre daha az tutar.

Yapısı 4 katmandan oluşur. İlk tabaka overlay tabakasıdır. Bir tür film tabakası olan overlay, laminat parkeyi diğer türlerden ayıran en önemli noktadır. İkinci tabaka ise dekor tabakasıdır. Parkenin rengini ve desenini veren tabakadır. Birçok renk çeşidi mevcuttur. HDF tabakası ise suya dayanıklı bir lif levhadır. Kanserojen madde içermemelidir. Son tabaka ise balans kağıdıdır. Parkenin stabilizasyonunu sağlar.

Laminat Parke Nerelerde Kullanılır?

Laminat parke dayanıklılığı sayesinde her türlü mekânda kullanılabilir bir üründür. Özellikle otel, ofis ya da iş yerlerinde kullanılabilir. İnsan trafiğinin sık bulunduğu yerlerde tercih edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Evlerde de kullanım kolaylığı sağlar. Oturma odaları laminat parke kullanımı için elverişli mekanlardır. Oturma odalarında açık renk laminat parke kullanmak mekâna ferah ve aydınlık bir hava katar. Yatak odalarında ise laminat parke kullanmak mekâna huzurlu bir görünüm verir. 

Yine açık bir renk seçimi ile yatak odasını daha geniş bir görünüme kavuşturmak mümkündür. Dekorasyon kolaylığı sağlaması sayesinde evin her türlü noktasında gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Mutfak ve banyoya laminant parke döşemek için herhangi bir engel yoktur. Ancak bu tür mekanlarda odanın sıcaklığının sabit olması önemlidir. Böylece parkede herhangi bir değişim yaşanmaz. Ayrıca mutfak ve banyo gibi alanlar en çok suyu barındıran ortamlardır. 

Su, uzun dönemde parkenin şişmesine ve kabarmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tür mekanlarda tercih edilecek ise bakımı çok dikkatli ve titizce yapılmalıdır. Zemine eğer su damladıysa bu hemen temizlenmelidir ve zemin kurulanmalıdır. Parke, aynı şekilde rutubetten de uzak bulunan yerlerde tercih edilmelidir. Böylece kullanım ömrü oldukça uzun olur. Yine de laminat parke dayanıklılığı sayesinde her türlü mekânda tercih edilebilir bir üründür.

Laminat Parkenin Özellikleri Nelerdir?

Laminat parkenin avantajları ve genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Sıkça kullanılan mekanlarda tercih edilebilir. 
  • Yerden ısıtmalı sistem kullanan kişiler için uygundur. 
  • Temizliği pratik ve kolaydır. Yüzeyinde sirke ve bazı kimyasal temizleyiciler kullanılabilir.
  • Sağlık açısından zararlı değildir.
  • Leke tutmayan bir özelliğe sahiptir. 
  • Çizilmelere karşı dayanıklıdır.
  • Döşemesi oldukça pratiktir ve fazla zaman almaz. İşlem sonrasında günlerce beklemeye gerek yoktur.
  • Rengini uzun süre muhafaza eder.
  • Tütün ateşine karşı dayanıklıdır.
  • Kanserojen madde içermez.

Leave a Comment