Laminat Parke ile Lamine Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke ile lamine parke arasındaki farklar, alınacak parkeye karar verme sürecinde birçok kişinin aklını meşgul eder. Laminat parke modelleri ve lamine parke modelleri arasındaki farklara değinmeden önce, bu iki parke çeşidini de detaylıca açıklayıp, artılarına ve eksilerine değinelim.

Laminat ile oluşturulan, diğer bir anlamıyla preslenmiş ahşap atıkları ya da talaş üzerine reçine emdirilen kâğıt baskı ile elde edilen yüzey döşemesi parkeye laminat parke denir. Laminant parke şu bölümlerden oluşur:

 • Denge kâğıdı
 • Hdf tabakası
 • Kâğıt tabaka
 • En üst katman olan cila tabakası

Lamine Parke Nedir?

Lamine parkelerin ismi olan “lamine” sözcüğü yapıştırma manasına gelir. Birbirine yapışan katmanlardan elde edilen malzeme manasını taşır. Lamine parke, genel olarak iki ya da üç katmandan oluşacak şekilde üretilen bir parke türüdür. Alt katmanlarda genellikle düşük değerdeki bir kontrplak malzeme kullanılır. En üst katmanda ise ağacın kendisi yer alır.

İki katmanlı lamine parkeler, üç katmanlı olan lamine parkelere kıyasla daha esnek bir yapıya sahiptir ve bu malzeme çoğunlukla zemin ile ilgili sorunlu olan alanlarda tercih sebebidir. Lamine parke, masif ahşap tabakaların iki ya da üç katman olacak şekilde birbirine lamine edilme işlemi ile elde edilen bir yapı ürünüdür ve bu bütünüyle doğaldır.

Laminat Parke ile Lamine Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Laminat parke ile lamine parkı farkı pek çok kişinin aklında soru işareti oluşturur. Tüketiciler çoğunlukla fiyat avantajlarından dolayı laminat parkeyi tercih eder. Ancak bu iki malzemenin adı birbirlerine yakın olsa da iki ayrı ürünü temsil ederler.

Lamine parke %100 doğal ahşaptan elde edilir ve farklı ağaç çeşitlerinden elde edilebilen bir malzemedir. Laminat parke ise çeşitli ağaç atıklarından üretilmiş olan malzemenin “işlenmiş” biçimine denir. Üretilen malzemeler, birtakım kimyasal ve yapıştırıcılar yardımı ile MDF adıyla bilinen başka bir malzemeye dönüştürülür.

Lamine parke ve laminat parke arasındaki farklardan biri de, laminat parkenin ağaç görünümlü olmasıdır. Fakat buna karşın doğal bir ağaç değildir. Lamine parke cila işlemi ile eski haline tekrar kavuşabilir fakat aynı durum laminat parke için geçerli değildir. Çünkü laminat parkenin yüzeyi sistre cila işlemi için uygun değildir. Lamine parke doğal ahşaptan olduğu için çok daha uzun ömürlüdür. Laminat parke kullanımını ise kısa vadede düşünmek gerekir çünkü içinde bulunan kimyasal maddeler ömrüne olumsuz etki ederler.

Zemin kaplama işlemi denildiğinde akla ilk olarak gelenler lamine ve laminat parkelerdir. Lamine parkeler doğal ve sağlıklı bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra hemen hemen her türlü dekorasyon ve tasarıma da uyum sağladıkları için tercih edilirler. Laminant parkeler ise lamine parkelere ve diğer alternatiflerine kıyasla daha uygun bütçelidir fakat doğal ahşaptan elde edilmeyen bir malzeme yapısı olduğu için yapay bir görüntüye sebep olabilir ve bu da tüketicilerin diğer alternatiflere yönelmesine neden olabilir. Her iki parke türünün de kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunur. Kullanılacak olan mekân ve bütçeye bağlı olarak size mantıklı gelen parke çeşidini tercih edebilirsiniz.

Laminat Parkenin Avantajları

Laminat parkenin özelliklerini ve sağladığı avantajları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Kaliteli olan laminat parkeler kolay bir şekilde çizilmezler, çiziklere dayanıklıdırlar.
 • Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalsalar da renkleri solmaz ve sigara külü vb. sıcaklıklara karşı dayanıklı yapıdadırlar.
 • Laminat parkeler darbelere karşı da dayanıklıdır, kolaylıkla çatlama kırılma olmaz.
 • Bakımları kolaydır, leke ve toz tutmaz, cilalama ve sistre işlemi gerektirmezler.
 • Yerden ısıtma sistemli oda, iş yeri ya da mekanlarda kolay ve rahat bir şekilde kullanılabilir.
 • Kimyasal temizlik maddelerine karşı da dayanıklı yapıdadırlar.

Lamine Parkenin Avantajları

Lamine parkenin özelliklerini ve sağladığı avantajları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • %100 doğal olduğu ve herhangi bir zararlı madde ve kimyasal içermediği için insan sağlığına olumsuz etkileri yoktur.
 • Doğal olduğundan kaynaklı ortama kattığı atmosfer, pek çok insan tarafından tercih edilir.
 • Nefes alır ve mekân ısısının değişikliğinden kolayca etkilenmez.
 • Üzerinde toz barındırmaz ve temizliği de bir o kadar kolaydır. 
 • Her ne kadar doğal ahşap olsa da nem miktarındaki değişikliklerden en az düzeyde etkilenir.
 • Hemen hemen her tasarım ve dekorasyon çeşitlerine uyum sağlar.
 • Çiziklere ve darbelere karşı dayanıklıdırlar, yüzeyleri zarar görse bile onarımı mümkün ve kolaydır. Sistre ve cila işlemlerinden sonra eski haline geri döner. 
 • Yaşam ömrü açısından da en iyi parke tipidir.  İnsan trafiği en sık olan mekanlarda bile lamine parkenin kullanım ömrü minimum 25 senedir.
 • 3 katmanlı bir yapıda olduğu ve bu katmanlar birbirlerine zıt bir biçimde preslendiği için olumsuz hava koşullarından kolay kolay etkilenmezler.

1 thought on “Laminat Parke ile Lamine Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?”

Leave a Comment