Doğru Zemin Seçimi İçin İpuçları

Mekânın görünüşü birçok farklı unsurdan etkilenebilir. Bu unsurlardan birisi de döşenecek olan zemindir. Dolayısıyla doğru zemin seçimi oldukça önemlidir. Zira doğru bir zemin seçimi mekân ile bütünleşir. Böylece mekân şık ve havalı bir görünüme kavuşur. Ancak seçim yanlış yapılırsa mekân istenilenden çok farklı bir görünüme bürünür. 

Görünüşün yanı sıra, kullanım avantajı sağlamak açısından da mekâna uygun zemin seçimi yapmak çok önemlidir. Örneğin, sürekli neme maruz kalan bir mekâna döşenecek olan ağaç zemin fazla uzun ömürlü bir kullanım avantajı sağlamaz. Bu sebeple doğru zemin seçimi için bazı ipuçlarını bilmek gerekir.

Parke seçerken aşağıdaki konular hakkında önceden karar vermiş olmanız doğru parke seçiminde size yardımcı olacaktır:

1. Zeminin Kullanılacağı Alan Seçimi

Doğru zemin seçiminden önce zeminin nerede kullanılacağı belirlenmelidir. Yaşam alanı için kullanılacak olan zemin ile iş yeri için kullanılacak olan zemin hem renk hem de kalite anlamında birbirinden farklılık gösterebilir. İş yerleri için daha kalın ve dayanıklı malzemeler seçmek gerekirken yaşam alanlarında daha az maliyetli ürünler seçmek herhangi bir soruna neden olmaz. Daha az maliyet ise daha çok dekorasyon yapma olanağı yaratır. 

Lamine, laminat ve masif parkeler bu bakımdan oldukça uygun seçeneklerdir.  Ayrıca zeminin döşeneceği ortama göre işçilik süresinin de değişeceği unutulmamalıdır. Daha geniş bir alanı döşemek çok daha uzun zaman alır. Parkenin türü de bu konuda göz önüne alınmalıdır. Örneğin laminat parke ile döşenen bir mekânın işlemden sonra en az 2 gün kullanılamayacağı unutulmamalıdır. 

2. Kişisel Tarz ve Uyum

Mekânı hoş gösteren en önemli şeylerden birisi de uyum sağlamaktır. Mekânda diğerleri ile alakasız en ufak uyumsuz bir parça bütün ambiyansı mahvedebilir. Aynı şekilde eklenen uyumlu tek bir parça ise bütün mekânı havalı bir hale getirebilir. Zemin seçimi ise bütün bunları birleştirici olması açısından önemlidir. 

Daha minimal ve aydınlık görünümleri tercih eden kişilerin mobilya ve duvar kâğıdı seçimleri de genellikle fazla göze çarpmayan renklerden oluşur. Bu yüzden zeminde daha açık renkler tercih etmek ileride yapılacak dekorasyon değişimlerinde zorluk çıkarmaz. Lüks ve daha eski görünümlerden hoşlanan kişiler için ise masif parke renkleri daha uygun bir seçenektir. 

3. Doğru Renk Seçimi

Doğru zemin seçimi yapmak için ilk olarak döşenecek zeminin rengine bakmak gerekir. Eğer mekân oldukça geniş ve ferah bir durumdaysa koyu renkler rahatlıkla tercih edilebilir. Fakat mekân küçükse seçilen koyu renk ortamı daha da dar bir görünüme kavuşturur. Ayrıca koyu renkler tozu daha fazla belli ettikleri için tercih edilmeyebilirler. 

Bunların dışında koyu renkler, kullanıldıkları alanı lüks bir görünüme kavuştururlar. Beyaz ve aydınlık renkler mekâna aydınlık ve ferah bir görünüm vermeleri nedeni ile tercih edilebilirler. Ayrıca ortamı beyaz bir zeminle birlikte dekore etmek genellikle daha kolaydır.

4. Kişisel İhtiyaçlar

Mekâna uygun bir zemin seçimi yaparken herkes yapılacak olan seçimle birlikte ortamın şık görünmesini ister. Bu tabi ki önemli bir noktadır. Ancak ihtiyaçlara uygun olarak döşenmeyen zeminler uzun dönemde bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin, mekân bir çocuk odası olarak kullanılacaksa zeminin daha yumuşak bir malzemeden yapılmasına dikkat edilmelidir. Halı kaplama bu bakımdan iyi bir seçenek olabilir. 

Zemin, eğer banyo ya da mutfak gibi sık su kullanımının olduğu bir alanda kullanılacaksa ağaç parke seçiminden kaçınılmalıdır. Uzun süre neme maruz kalan ağaç zeminlerde bir süre sonra bozulmalar görmek olasıdır. İş yerleri gibi mekanlarda ise malzemenin kalın olmasına dikkat edilmelidir. İnce malzeme, sık kullanıma bağlı olarak çabuk yıpranacağından uzun süreli kullanım olanağı sağlamaktan uzaktır.

5. Sağlık 

Doğru zemin seçimi yaparken parkenin E1 belgesine sahip olması onun sağlıklı olduğunun güvencesidir. Parke almadan önce bu belgeye mutlaka dikkat etmek gerekir. Günümüzde ucuz malzemeden üretim sıkça görülmektedir. Yeteri araştırmayı yapmadığınız takdirde bunu fark etmek genellikle zordur. 

Bu tür zemin kaplamalar kanserojen madde içermesi bakımından sağlık için oldukça zararlıdır. Özellikle sık kullanılan mekanların döşemesinin kaliteli malzemeden yapılması önem taşır. Böylece zemin yeniden değişime gerek kalmadan uzun süre boyunca güvenle kullanılabilir.

Leave a Comment